گزارش شماره 1 همايش جمعيت استان و شهرستانهاي خراسان جنوبي
معاون اجرايي دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتي وزارت بهداشت در همايش تبيين سياست‌هاي كلي جمعيت مبتني بر سلامت مادر و كودك در راستاي ارتقا نرخ باروري كلي(11 خردادماه سال جاري) با بيان برخي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري به ارائه آماري درباره روند نرخ باروري در سال هاي بعد از انقلاب پرداخت.
معاون اجرايي دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتي وزارت بهداشت در همايش تبيين سياست‌هاي كلي جمعيت مبتني بر سلامت مادر و كودك در راستاي ارتقا نرخ باروري كلي(11 خردادماه سال جاري) با بيان برخي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري به ارائه آماري درباره روند نرخ باروري در سال هاي بعد از انقلاب پرداخت و گفت: در طي سال هاي 1360-62 با ميزان 6.8 به بيشترين ميزان نرخ باروري رسيديم كه بعد از آن سير نزولي پيدا كرده است تا جايي كه در سال 1380 به ميزان 2.1 يعني حد جايگزيني و در سال 1389 به ميزان 1.8 رسيده است يعني به ازاي هر 10 خانمي كه سن آن ها 10 تا 49 سال است 18 تا بچه داريم؛ فارغ از اينكه اين خانم ها ازدواج كرده باشند يا ازوداج نكرده باشند. بنابراين اگر تعداد ازدواج ها بالا برود و نسبت ازدواج نكرده ها كم شود به خودي خود TFR در كشور ما بالا خواهد رفت.
دكتر محمد اسلامي با بيان اينكه بيشترين نرخ باروري كلي در استان خراسان جنوبي را شهرستان درميان و كمترين ميزان آن مربوط به فردوس مي باشد خاطرنشان كرد: خوشبختانه در هيچ يك از شهرهاي اين استان ميزان نرخ باروري كمتر از حد جايگزيني نيست و مي بايست به فكر حفظ وضعيت موجود باشيم.
مشاور فني دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به تغييرات جميعت كشور در 100 سال گذشته و با بيان اينكه جمعيت از 9 ميليون نفر در سال 1290 به 75 ميليون نفر در سال 1390 رسيده است افزود: اگر وضعيت موجود رشد جمعيت تا سال 1420تا 1425 ادامه پيدا كند،تعداد افرادي كه در ايران به دنيا مي آيند با تعداد مرگ و مير مساوي شده و بنابراين رشد جمعيت صفر مي شود.
وي در ادامه به بيان روند تولد، مرگ و افزايش جميعت كشور در ده ساله اخير پرداخت و گفت: در سال گذشته 1.5 ميليون تولد در كشور داشته ايم و حدود 1 ميليون و 90 هزار نفر به جمعيت كشور اضافه شده است اما انتظار مي رود رشد جمعيت در سال هاي بعد كاهش يابد؛ چرا كه هرم سني جامعه تغيير پيدا مي كند.
مشاور فني دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بيان اينكه در سال 79 و 80 به حداقل ميزان تولد در كشور رسيديم ، تصريح كرد: در سياست چهارم جمعيت، مقام معظم رهبري به تقويت نظام تامين اجتماعي خدمات بهداشتي و درماني و مراقبت هاي پزشكي در جهت سلامت باروري و فرزند آوري تاكيد داشتند.
وي در بحث باروري سالم و فرزند آوري با بيان اينكه چارچوپ هايي بايد مد نظر قرار بگيرد كه دقيقاً با سياست هاي ابلاغي جمعيت مطابقت داشته باشد موارد ذيل را مطرح كرد:
• آموزش و ارتقاي توانمندي پرسنل سطوح مختلف در مورد ارايه خدمات باروري سالم بر مبناي حقوق سلامت باروري
• بازنگري در استانداردهاي مشاوره خدمات باروري سالم در راستاي:
1.افزايش بارداري هاي ارادي و برنامه ريزي شده،
2.كاهش ميانگين فاصله زماني بين ازدواج و فرزند اول و كاهش ميانگين فاصله زماني بين فرزندان،
3.كاهش بارداري هاي پرخطر،
4.كاهش سقط
• تامين خدمات باروري سالم
• ايجاد دسترسي و تسهيلات مناسب به خدمات جراحي بازگشت باروري
• بازنگري در شاخص هاي برنامه سلامت باروري
• استفاده از ظرفيت موجود در بخش خصوصي و ساير دستگاه ها
• تعيين اولويت هاي پژوهش هاي كاربردي در راستاي سلامت باروري و فرزندآوري
دكتر اسلامي در ادامه به بيان ميانيگن فاصله تولد فرزندان زنان ايراني پرداخت و گفت: از ازدواج تا تولد فرزند اول بطور ميانيگن 3.5 سال فاصله تولدهاي بعدي از همديگر بيش از 5 سال است، بنابراين به مردم بايد بگوييم اين فاصله را تا جايي كه معقول است مي بايست كم كنند چرا كه يكي از مهمترين راه ها براي نجات ميزان پايين TFR است.
وي با ارائه آماري از وضعيت بارداري هاي پرخطر و موارد مرگ مادر، فاصله مناسب بين دو بارداري را 3 تا 5 سال دانست و خواستار تشويق جامعه به تنظيم فاصله بارداري به اين منوال شد.
معاون اجرايي دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ميزان سقط غير قانوني در سال 91 را 220 هزار مورد اعلام كرد و گفت: پيامدهاي سقط افسردگي، اندوه، گوشه گيري، عذاب وجدان، عفونت، ناباروري است و افزايش سن زن، افزايش سن همسر، افزايش فاصله زماني پس از ازدواج، برنامه ريزي نشده بودن بارداري، عادت به نداشتن فرزند برخي عوامل سقط در كشور مي باشد و لازم به ذكر است كه مهم ترين مانع گزارش سقط اعتقادات مذهبي است.
وي ميزان 36%- 20% سقط ها را به دليل مسايل اقتصادي و 5% تداخل با تحصيل اعلام كرد و گفت: سقط هاي با مجوز پزشكي قانوني در سال 1391 كمتر از 7000 مورد بوده است.
دكتر اسلامي با بيان اينكه بايد آموزش هاي پيش از ازدواج را تقويت كرد به بيان خدمات آموزشي و مشاوره اي را براي پايداري خانواده و همچنين رويكردهاي برنامه ناباروري پرداخت.
منبع:
شبكه بهداشت و درمان نهبندان
تعداد بازدید:
48
تاریخ:
1394/03/19
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal